Mong: Resztliszabadság Magyarországon
Valaki magyarázza el, miért elég nagyon-nagyon sok magyarnak az a szabadság, amely marad, és nagy kegyesen kiutalnak neki?
Valaki magyarázza el, miért elég nagyon-nagyon sok magyarnak az a szabadság, amely marad, és nagy kegyesen kiutalnak neki?
Tabajdi Csaba (MSZP) európai parlamenti képviselő szerint az orosz példa rámutat arra, "mennyire káros, ha egyetlen politikai erő túlhatalomhoz, alkotmányozó többséghez jut és felszámolja a hatalmi fékek és ellensúlyok rendszerét".
Vlagyimir Putyin volt államfő, jelenlegi miniszterelnök lesz az elnökjelölt a tavaszi elnökválasztáson, míg a mostani elnök, Dmitrij Medvegyev minden jel szerint kormányfőként tevékenykedik tovább - derült ki kettőjük felszólalásaiból az Egységes Oroszország Párt moskvai kongresszusán.
Ahogy az ellenzéki pártok nem ellensúlyai a kormánypártoknak, úgy a pártok mostani arcai (Schiffer, Mesterházy, Vona) sem látszanak olyan politikusoknak, akiket el tudnánk képzelni Orbán Viktor érdemi vitapartnerének. Még az is kérdéses, hogy a saját pártjukban alkalmasak-e arra a szerepre, amelyet a választások után megkaptak vagy megszereztek maguknak. Ugyanakkor a kormánypártok és Orbán Viktor miniszterelnök, a kétharmados többségre hivatkozva, egyfajta „irányított demokrácia” keretében, lényegében kamarillapolitikát folytatva gyakorolják a hatalmat.
A 2. Orbán-kormány irányítani képzeli a demokráciát. Lehetséges-e, s ha igen, jó lenne-e? Valóban annyira hatékonyak az illiberális rendszerek? Rendszerszerű-e a „hülyeség”, van-e ellene védelem? Sárkány ellen sárkányfű?